Folia bąbelkowa – popularny na całym świecie materiał służący do zabezpieczania produktów w transporcie oraz w magazynowaniu. Przez niektórych uważany za doskonały sposób na odstresowanie – nic przecież tak dobrze nie relaksuje, jak przebijanie bąbelków popularnej folii w chwilach stresu. Jak powstał ten wyjątkowy produkt i gdzie zaczęła się pisać jego historia?
Folia bąbelkowa – dzieło dwóch inżynierów
Folia bąbelkowa b1, folia bąbelkowa b2 lub różniąca się wymiarami folia bąbelkowa 1m, folia bąbelkowa 3m, a nawet folia bąbelkowa 100m – na rynku dostępnych jest wiele rodzajów folii bąbelkowej odpowiadających na różne potrzeby nabywców. Trudno uwierzyć w to, że jej powstanie, jak wielu innych przydatnych wynalazków, było całkowicie przypadkowe i powiązane z odmiennymi zamiarami.
W 1957 roku dwóch inżynierów, Alfred Fielding oraz Marc Chavannes, mieli zamiar stworzyć nową tapetę do pokoju. Naukowcy zafascynowani tematyką science fiction sięgnęli po nowe rozwiązanie zgodne z ich nieograniczoną fantazją. Zapewne nie przewidzieli, że rezultat znacznie przerośnie ich oczekiwania i stanie się kultowym materiałem do pakowania produktów.
Folia bąbelkowa zwana również jako folia pęcherzykowa powstała dzięki sklejeniu dwóch warstw kurtyn prysznicowych, pomiędzy którymi uwięzione zostały pęcherzyki powietrza. Do dziś nie wiadomo, czy materiał miał szansę spodobać się szerszej publiczności jako modernistyczna tapeta – z pewnością wrażenie zrobiły jednak jego właściwości ochronne względem innych produktów.
Folia bąbelkowa – od wynalazku do upowszechnienia
Nim jednak folia bąbelkowa zaczęła funkcjonować w kształcie i na skalę znaną dzisiaj, musiało minąć trochę czasu. Naukowcy mieli świadomość, że ich niekonwencjonalny pomysł może być przydatny, ale z pewnością nie jako tapeta 3D. Kilka miesięcy po odkryciu wynalazku postarali się jednak o patent na odkryty proces oraz sprzęt niezbędny do jej wytwarzania i późniejszego laminowania. Podjęli wówczas decyzję, że folię bąbelkową będą sprzedawać jako izolację termiczną, co jednak również okazało się chybionym pomysłem.
Początek folii bąbelkowej w branży opakowań
I tym razem zadziałała siła przypadku. Amerykańscy naukowcy potrzebowali 3 lat, by odkryć praktyczne zastosowanie folii pęcherzykowej. W 1960 założyli firmę Sealed Air Corp oferującą produkt Bubble Wrap.
W kolejnym roku firma IBM stworzyła swój rewolucyjny wynalazek, czyli komputer 1401. Pretekstem do nawiązania współpracy z twórcami folii okazała się chęć skutecznego transportu komputerów bez negatywnego wpływu na stan techniczny urządzeń. Folia bąbelkowa nazywana wówczas „Air Cap” okazała się idealna do ochrony delikatnych komponentów sprzętowych. Wodoodporny materiał pozwolił na dużą elastyczność i dopasowanie do specyficznych potrzeb. Folię można było docinać do dowolnego kształtu i dozować warstwę ochronną przez nawijanie kolejnych warstw. Folia bąbelkowa i elektronika okazały się idealnym duetem.
Folia bąbelkowa, czyli materiał o wielu zaletach
To właśnie rozwój przemysłu elektronicznego stał się przepustką do popularyzacji arkuszy folii bąbelkowej jako materiału opakowaniowego. Zdecydowały o tym jej charakterystyczne cechy, czyli:
- Folia bąbelkowa jest lekka,
- Folia bąbelkowa jest niedroga w produkcji,
- Folia bąbelkowa stanowi doskonały materiał opakowaniowy,
- Folia bąbelkowa jest wodoodporna,
- Folia bąbelkowa jest mocna,
- Folia bąbelkowa jest pyłoodporna.
Szybko okazało się, że żaden inny materiał, tylko folia pęcherzykowa w rolkach lub folia pęcherzykowa w arkuszach, chroni przed uszkodzeniami delikatnych produktów w trakcie transportu i pozwala redukować koszty związane z uszkodzeniami sprzętu.
Folia bąbelkowa na miarę współczesności
Dziś folia bąbelkowa służy doskonale do ochrony nie tylko elektroniki, ale i innych produktów wymagających ochrony w trakcie transportu czy magazynowania. Od tego czasu zmieniły się oczywiście jej metody produkcji i dostępne warianty.
Poza założoną w 1960 roku firmą Seales Air Corporation folię bąbelkową produkują też inne podmioty, w tym także nasze przedsiębiorstwo. W naszej ofercie można znaleźć:
- Folię pęcherzykową w rolce na metry – czyli folię bąbelkową produkowaną według wskazanych parametrów. Dostępne są rolki o szerokości 30, 50, 100, 150, 200 i innych parametrach,
- Worki z folii bąbelkowej – idealne do pakowania delikatnych artykułów o niewielkich gabarytach lub do większych w przypadku worków z folii do dużych produktów,
- Arkusze z folii pęcherzykowej – odpowiednie do przekładania płaskich przedmiotów, zawijania przedmiotów drewnianych, metalowych czy wykonanych ze szkła. Chronią przed uszkodzeniami i zarysowaniem,
- Laminaty z folii pęcherzykowej – jeszcze jedna forma amortyzacji oraz ochrony. W tym przypadku folia bąbelkowa połączona jest z laminatem, co jeszcze skuteczniej chroni przed uszkodzeniami.