Logo_bez_tła_ciemny_napis
STRONA GŁÓWNA
>
>
Taśmy

Taśma klejąca, taśma pakowa – jak powstał ten rewolucyjny produkt?

Spis treści

Są wynalazki, bez których ludzkość nie wyobraża sobie obecnie funkcjonować. Zwykle wyobraźnia sięga osiągnięć techniki takich jak komputery, przenośne telefony czy zaawansowana aparatura medyczna. Proste wynalazki służące ludziom na co dzień są jednak równie ważne. Tak jak w przypadku taśmy klejącej, znanej też jako taśma pakowa. Obecnie trudno wyobrazić sobie dla niej skuteczną alternatywę. Jak powstał ten produkt i jaka jest jego historia?

Taśma klejąca – jak ewoluował na nią pomysł?

taśma klejąca

Taśma klejąca to produkt powstały w wyniku rozwoju i udoskonalania materiałów klejących oraz potrzeby ludzi w zakresie praktycznych rozwiązań służących do łączenia przedmiotów. Jak to się dokładnie zaczęło?

  1. Pierwsze kleje – klej jako substancja jest znany od dawna. Starożytni Egipcjanie używali do klejenia mieszaniny żywic, wosków i innych substancji. Jednak te kleje okazały się raczej nieefektywne i trudne w użyciu na co dzień.
  2. Próby doskonalenia pierwszych klejów – wraz z rozwojem technologii testowano różne substancje i związki, aby stworzyć kleje, które mogły być mocniejsze i trwalsze. W międzyczasie ludzie używali różnych metod, takich jak szycie, cięcie lub wiązanie, aby utrzymać rzeczy razem.
  3. Zalążki taśmy klejącej – W XX wieku rozwój przemysłu chemicznego i inżynierii materiałowej przyniósł nowe możliwości w sektorze klejów. W latach 20. i 30. XX wieku pojawiły się pierwsze rodzaje taśm samoprzylepnych, zwykle na bazie papieru lub płótna nasączonego odpowiednim klejem. W miarę rozwoju technologii testowano różne rodzaje klejów i podkładów, co umożliwiło stworzenie taśm samoprzylepnych o różnych właściwościach.
  4. Rozwój na skalę przemysłową – W latach 40. i 50. XX wieku taśmy pakowe zaczęły zyskiwać popularność w przemyśle i życiu codziennym. Przemysł opakowaniowy, produkcja samochodów i wiele innych branż zaczęły wykorzystywać taśmy samoprzylepne do różnych celów, takich jak owijanie, wiązanie, mocowanie i wiele innych.
  5. Kolejne innowacje – w następnych dziesięcioleciach taśmy samoprzylepne stawały się coraz bardziej zaawansowane i różnorodne. Opracowano kleje o różnych właściwościach, takich jak wytrzymałość, elastyczność, odporność na warunki atmosferyczne. Różne branże wymagały specjalistycznych taśm, co poskutkowało stworzeniem produktów o różnych szerokościach, grubościach i zastosowaniach.

Historia taśmy klejącej – kto jest odpowiedzialny za jej stworzenie?

Pierwsze próby stworzenia taśmy klejącej sięgają aż XIX w. W 1845 r. chirurg i wynalazca dr Horace Day opatentował tzw. tape z materiałów takich jak tkanina pokryta z jednej strony klejem kauczukowym. Jednak w tamtym czasie klej nadal nie był wystarczająco mocny i słabo działał w różnych warunkach.

Prawdziwy przełom w historii taśm klejących nastąpił w 1925 roku, kiedy inżynier chemik Richard Drew pracował dla firmy 3M (Minnesota Mining and Manufacturing Company). Aby sprostać potrzebom przemysłu motoryzacyjnego, Drew pracował nad stworzeniem taśmy maskującej, która po usunięciu nie pozostawia lepkich śladów. Podczas swoich eksperymentów Drew odkrył, że opracowana przez niego taśma może mieć więcej zastosowań.

Lata 30 – czasy pełnowymiarowej taśmy pakowej

W 1930 roku Drew opatentował pełnowymiarową taśmę pakową, która pozwoliła mu skutecznie przylegać do różnych powierzchni. Nazwano ją „Scotch Tape”, chociaż nazwa nie była związana ze szkocką narodowością, ale z popularnym w tamtym czasie określeniem „scotch”, oznaczającym coś doskonałego lub wysokojakościowego.

W latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku taśma klejąca stała się popularna i zaczęła być używana do różnych celów – od napraw domowych, przez etykietowanie, po zastosowania przemysłowe. Podczas II wojny światowej taśma była stosowana do owijania i zamykania opakowań wojskowych.

Współczesne taśmy klejące

Po sukcesie Scotch Tape kontynuowane były prace nad taśmami o różnych właściwościach i zastosowaniach. Powstały taśmy biurowe, pakowe, elektroizolacyjne, a także szeroka gama taśm dwustronnych, pozwalających na nowe sposoby łączenia materiałów.

Taśma klejąca stała się niezwykle popularna w życiu codziennym, przemyśle, reklamie, logistyce i wielu innych dziedzinach. Ich historia jest przykładem tego, jak niewielka innowacja może przeniknąć do naszej kultury i wpłynąć na sposób, w jaki wykonujemy codzienne czynności.

Obecnie istnieje wiele taśmy klejących również w ofercie naszej firmy. Taśmy pakowe tanio, taśmy pakowe Wrocław? W naszej ofercie można znaleźć także taśmy klejące z nadrukiem, czy taśmy klejące z logo. Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.